Nesnaž se převíšit ostatní,ale sám sebe!

Terry Pratchett

10. června 2007 v 17:51 |  Spisovatelé!
Spisovatel Terry Pratchett se narodil roku 1948 v Beaconsfield
v Anglii. Ještě ve škole stačil napsat krátkou povídku Hádava práce, která byla uveřejněna ve školním časopise a poté, v roce 1963, znovu v časopise Science Fantasy. Druhá uveřejněná práce se jmenovala Noční tvor a objevila se v časopise New Worlds v roce 1965.
Ještě v tomto roce také začal pracovat jako novinář a dělal vše, co žurnalistika nabízí, snad s výjimkou nedělních fotbalových zpráv. Podařilo se mu vyhnout se všem dobrodružným zaměstnáním, kterými je většina spisovatelů přinucena se živit, aby měla vůbec o čem psát. Pracoval například ve velice "obvyklém zaměstnání" tiskový mluvčí Společnosti atomových elektráren. V roce 1987 všeho nechal a vrhl se po hlavě do své spisovatelské kariéry.
Jeho první opravdová kniha s názvem Kobercové vyšla v roce 1971 a veřejností byla přijata více než příznivě. První Zeměplochu však napsal, až roku 1897, ale pokračuje s ní dodnes a jeho zeměplošská série čítá dnes neuvěřitelných 32 dílů. Mezi psaním příběhů Zeměplochy se soustředil Pratchett také na další knihy většinou sci-fi nebo fantasy charakteru. Příkladem jsou Odvrácená strana Slunce, Strata nebo Dobrá znamení.
Od roku 1998 je Pratchett držitelem řádu za zásluhy o Britské království za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu "mám podezření, že službu literatuře prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat".
Autor dnes žije s manželkou a dcerou v anglickém Somersetu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byli jste tu???

Klik!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.